Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż paneli PV na dachu. Należy sprawdzić najpierw jego konstrukcję, ocenić i oszacować nośność, a także sprawdzić, czy dach utrzyma planowane obciążenie i czy wszystko będzie zgodne z wytycznymi technicznymi, a także z zaleceniami poszczególnych producentów. Ocenia się także stan oraz właściwości wybranego materiału wykończeniowego dachu.
Drugim sposobem, praktykowanym często z uwagi na brak możliwości instalacji PV na dachu, jest zaadaptowanie pod panele części gruntu danej działki. To dobre rozwiązanie, ponieważ nie obciąża zbyt słabego czasami dachu, wymagana jest tu jednak wiedza techniczna - fotowoltaika nie może znajdować się tuż nad niektórymi instalacjami wkopanymi w ziemię.
Generalnie montaż paneli fotowoltaicznych to proces, który z wielu powodów zdecydowanie warto zlecić fachowcom. Firmy specjalizujące się w instalacjach fotowoltaicznych zawsze biorą pod uwagę wszelkie zmienne, które mogą mieć wpływ na wydajność instalacji oraz jej wytrzymałość; dbają również o to, aby instalacja zbudowana była zgodnie z wiedzą techniczną i normami bezpieczeństwa.
Wybór „dach czy grunt pod panele” oraz odpowiednia lokalizacja instalacji to jeden z najważniejszych parametrów decydujących o tym, jaka jest opłacalność inwestycji PV i jej wydajność. Panele są wytrzymałe, pokryte z zewnątrz mocną i grubą szybą, maksymalnie zabezpieczone przed typowymi dla naszego klimatu warunkami atmosferycznymi, jednak aby wydajnie i prawidłowo działały wymagają dobrego wyboru lokalizacji, gdzie będzie optymalny poziom nasłonecznienia.
Podsumowując – kluczem do sukcesu jest przede wszystkim konsultacja, dzięki której każdy przyszły właściciel fotowoltaiki może dowiedzieć się, które rozwiązanie w jego przypadku sprawdzi się najlepiej. Odpowiednia lokalizacja paneli PV to temat, któremu warto poświęcić nieco czasu – błędny projekt może skutkować tym, że instalacja jest mało efektywna, słabo pracuje czy wymaga okresowych napraw.
Energię elektryczną z reguły pozyskujemy z typowego dla naszego kraju źródła – kupując ją od ogólnodostępnego dostawcy prądu odpowiedzialnego za obsługę naszego miejsca zamieszkania. Rozwiązanie to wiąże się z jedną, dość pokaźną wadą – bardzo dużą ceną każdej kilowatogodziny, która łączy w sobie zarówno koszt jej produkcji, jak i dystrybucji. Cena w przypadkach skrajnych może mocno nadszarpnąć budżetem domowym, szczególnie przy najbardziej niekorzystnych umowach z dystrybutorem energii. Odpowiedzią na ten kłopot stają się instalacje fotowoltaiczne, które stanowią niewyczerpane źródło energii – zupełnie darmowe i bardzo łatwe w eksploatacji.
Wadą, o której również nie można zapomnieć w przypadku korzystania z ogólnodostępnej energii elektrycznej, jest zmienność cen. Konsumenci wskutek dużych różnic w skali rocznej mogą mieć trudności związane z prawidłowym i odpowiedzialnym zarządzaniem domowymi finansami. Instalacja fotowoltaiczna, niezależnie od jej mocy oraz stosunku wydajności do zapotrzebowania całego domu, zawsze się opłaca i ma uzasadnienie ekonomiczne w praktycznie każdym gospodarstwie. Nie bez powodu po instalację fotowoltaiczną sięgają obecnie nie tylko osoby szczerze zainteresowane najnowocześniejszą technologią, lecz także oszczędni, którzy chcą obniżyć cenę użytkowania swoich domowych odbiorników prądu. Nie zanosi się na to, aby koszt za energię elektryczną spadł w najbliższej przyszłości – panele fotowoltaiczne w zamian rosną w siłę w trendzie wzrostowym.
Nie bez znaczenia jest także to, że roczna produkcja energii może okazać się odpowiednia nawet dla najbardziej wymagających gospodarstw domowych, w których np. uzupełnia się różne pojazdy w energię elektryczną. W takim przypadku znakomicie sprawdzą się farmy fotowoltaiczne, którymi można zasilić pompy ciepła oraz wiele stanowisk ładowania.
Wielu klientów zadaje sobie pytanie, jak obniżyć koszt zakupu instalacji PV. W Polsce dostępne są różne rozwiązania: dofinansowanie do fotowoltaiki w sytuacji, gdy kupującymi są właściciele domów, ale też i firmy czy pozostali klienci instytucjonalni, którzy chcą obniżyć koszty inwestycji w PV.
Koszty początkowe inwestycji - z uwagi na szereg czynników, takich jak np. koszt samego falownika i modułów - mogą być bardzo wysokie i uniemożliwiać skorzystanie z zielonej energii klientom niedysponującym odpowiednio wysokimi zasobami gotówki. Dlatego też instytucje rządowe dbają o to, aby dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych było odpowiednio wysokie, programy związane z rozwojem rynku OZE różnorodne i aby z dofinansowania mogły skorzystać różne podmioty.
Obecnie na naszym krajowym rynku można skorzystać z programu rządowego „Mój Prąd” w wersji 4.0, który zapewnia dotację o wysokości do 26 000,00 zł, jeśli będzie to instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii i z systemem zarządzania energią (tzw. HEMS, czyli Home Energy Management System). W przypadku gdy inwestycja to wyłącznie sama instalacja fotowoltaiczna, dofinansowanie wyniesie 6.000,00 zł. Na sam zakup magazynu energii można natomiast dostać dofinansowanie w kwocie 16.000,00 zl.
Program „Czyste Powietrze” to inne funkcjonujące na naszym rynku rozwiązanie, interesujące dla kogoś, kto chce obniżyć koszty instalacji PV. Główne założenie „Czystego powietrza” to dofinansowanie termomodernizacji domów, na przykład wymiana starego źródła ciepła i zakup pompy ciepła powietrze-woda, jednak program to również dotacja na instalację OZE.
Pośrednią formą dofinansowania są oczywiście ulgi podatkowe, których wartość wynosi nawet ponad 50 000,00 zł! Oczywiście kwota ta jest elastyczna, a realne korzyści mogą się zmieniać w zależności od grupy podatkowej lub całkowitej wartości inwestycji.
Realne korzyści wynikające z instalacji fotowoltaicznej są naprawdę duże i co roku zadziwiają wiele osób tym, w jak dużym stopniu wpływają na wartość miesięcznych rachunków. Rachunek za prąd zawiera dwie grupy opłat: dla sprzedawcy energii i dla dystrybutora. Opłaty dystrybutora obejmują kilka pozycji; dzięki instalacji fotowoltaicznej niektóre z nich mogą spaść do zera, pozostaną jednak pewne stałe opłaty, np. mocowa czy sieciowa stała. W przypadku przydomowych instalacji są to jednak bardzo niewielkie wartości. Bardziej istotny wpływ instalacji na obniżenie rachunków widać w opłatach dla sprzedawcy energii. Te, przy odpowiednio dobranej instalacji, mogą spaść dosłownie do zera.
Istotnym zagadnieniem jest zwrot kosztów instalacji, które mogą być bardzo wysokie w przypadkach szczególnie wymagających, np. w dużych domach czy obiektach firmowych, takich jak magazyny, zakłady przemysłowe i produkcyjne.
Czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od zużycia energii przez dane gospodarstwo domowe lub firmę (to tzw. autokonsumpcja), a także od ceny instalacji, która powinna precyzyjnie odpowiadać zapotrzebowaniu energetycznemu całego obiektu. Szacuje się, że skorzystanie z dofinansowania oraz solidny instalator PV oferujący najwyższej jakości komponenty gwarantują zwrot w terminie nawet jedynie 4-5 lat od montażu średniej wielkości instalacji domowej. To niezwykle dobry wynik, dzięki któremu wielu sceptyków podjęło decyzję o inwestycji, gdyż ta powinna dość szybko się zwrócić.
Realne oszczędności są bardzo wysokie, szczególnie po uzyskaniu pełnego zwrotu. Nie musisz obawiać się kosztów użytkowania energii elektrycznej, możesz zupełnie uniezależnić się od stale rosnących cen za energię elektryczną, a także stale kontrolować domowe wydatki, gdyż niewielki wzrost zapotrzebowania może oznaczać jedynie marginalne wydatki związane z płatnością na rzecz dystrybutora energii w danej lokalizacji.
Prawidłowa eksploatacja oraz konserwacja instalacji fotowoltaicznej ma decydujący wpływ na jej realną trwałość, dlatego bezwzględnie należy trzymać się wymagań producenta danego urządzenia Wielu z nich zapewnia nawet 25 lat aktywnej eksploatacji wybranych urządzeń, ale tylko w przypadku, gdy będą poddawane okresowym przeglądom oraz konserwacji. To działanie, mimo iż nieco kosztowne, zazwyczaj przynosi mnóstwo korzyści, w tym możliwość uniknięcia usterek, które w przypadku paneli PV oraz inwerterów mogą okazać się bardzo drogie w usunięciu. Czasami usterki mogą wiązać się nawet z potrzebą wymiany całego podzespołu, a to często generuje wysokie koszty.
Warto wiedzieć, że zaniedbanie zabiegów konserwacyjnych może oznaczać nawet kilkunastoprocentowe obniżenie sprawności całej instalacji, co z kolei wpływa na podwyższenie rachunków za energię elektryczną z sieci lokalnego dystrybutora. Technicy powinni przejrzeć całą instalację, sprawdzić stabilność konstrukcji wsporczej, ocenić stan paneli z zewnątrz oraz wpływ warunków atmosferycznych na szkło. Istotna jest także ocena wszystkich parametrów technicznych, które mogą wskazać przyczynę coraz wyższych kosztów za energię elektryczną.
Konserwacja sprowadza się ze strony użytkownika przede wszystkim do mycia wszystkich paneli przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku, najlepiej tuż po zimie oraz przed nią. W ten sposób zachowasz sprawność paneli na znacznie dłużej.
Wiele osób decydujących się na zakup instalacji fotowoltaicznej ma różne obawy związane z trwałością komponentów, na przykład nie wie, jaka jest wytrzymałość paneli na warunki atmosferyczne. Te obawy łatwo jednak rozwiać. Współczesne panele PV cechują się bardzo wysoką odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym również i warunków występujących w naszym kraju. Takie parametry techniczne gwarantowane są przez producentów paneli nieprzypadkowo – jakiekolwiek uszkodzenia czy awarie spowodowane np. przez długi, ulewny deszcz czy duże obciążenie śniegiem paneli mogłyby wywołać u klientów panikę, a u samych producentów – obawy co do liczby roszczeń z tytułu gwarancji paneli.
Wytrzymałość paneli jest, krótko mówiąc, bardzo wysoka, a dodatkowo doświadczenie i wiedza, jaka mają wyspecjalizowane ekipy montażowe instalacji PV, gwarantują stabilność konstrukcji fotowoltaicznej. Dzięki temu prosument nie musi obawiać się żadnych kosztów i problemów związanych nawet z najbardziej niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wszystko jedno czy byłby to silny wiatr, wywołujący duży napór na panele, przez co mógłby doprowadzić do ich zerwania - gdyby oczywiście konstrukcja PV odpowiednio zabezpieczona nie była, czy gdyby zdarzyła się bardzo śnieżna zima i duża warstwa śniegu na panelach martwiłaby właściciela instalacji – takie sytuacje brane są pod uwagę już na etapie projektu, w tym odpowiedniego doboru elementów konstrukcji i oczywiście paneli o najlepszych parametrach.
Odpowiednio zamocowane panele dobrej klasy wytrzymają naprawdę silne wichury, na przykład wiatr wiejący z prędkością do 130 km/h. Jeżeli chodzi o wytrzymałość mechaniczną na obciążenie, to zwykle sięga ona 5.400 Pa, co można mniej więcej porównać do obciążenia metrową warstwą śniegu - przy czym problemem jest tu raczej zacienienie instalacji, gdyż ma to wpływ na spadek wydajności PV.
W każdym razie w Polsce takie ekstremalne warunki klimatyczne mają wpływ na instalację fotowoltaiczną stosunkowo rzadko, podobnie jak inne anomalie, takie jak nagła zmiana temperatury o kilkanaście stopni czy huragany. Generalnie producenci paneli starają się odpowiadać na popyt na panele na danym rynku, dlatego wiodące marki cały czas pracują nad tym, aby parametry techniczne paneli były optymalne, a instalacje PV trwałe i wytrzymałe.